Poznajemy zawody, czyli zawodowy zawrót głowy

Program autorski

Opracowany został na lata 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 3 i jest przeznaczony dla dzieci 5-6 letnich uczęszczających do Przedszkola Publicznego Nr 6 oraz uczniów kl. I-III Szkoły Podstawowej Nr 13. W roku szkolnym 2016/2017 projekt ten jest realizowany tylko w przedszkolu.

Autorkami programu są panie: Bogumiła Florczak, Alicja Sobala (oraz Lilianna Lis) - nauczycielki przedszkola oraz panie Aneta i Monika Stec, wychowawczynie ze świetlicy szkolnej (obecnie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej).

Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw dowolnych. Dlatego głównym założeniem tego programu jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów i polega na organizowaniu w naszej placówce comiesięcznych spotkań z przedstawicielami różnych zawodów.

Cele ogólne to zapoznanie z pracą ludzi w różnych zawodach oraz wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej.

Cele szczegółowe dotyczą:

• rozumienia wartości uczciwości, odpowiedzialności ludzi pracy
  • rozumienia celowości pracy wykonywanej przez dorosłych
  • kształcenia zainteresowań dzieci

Podczas realizacji tego programu zauważamy, że dzieci są bardzo zainteresowane tematem, chętnie wypowiadają się w oparciu o swoje obserwacje i spostrzeżenia. Poszerzają swoje słownictwo o nowe pojęcia charakterystyczne dla danego zawodu.

Do utrwalania zdobytej w czasie spotkań wiedzy nauczyciele wykorzystują następnie różnorodne zabawy dydaktyczne i tematyczne, wzbogacane literaturą dziecięcą, natomiast prace plastyczne pozwoliły odzwierciedlić w formie plastycznej zdobyte przez dzieci obserwacje i wiedzę.

W przypadku dzieci starszych, czyli uczniów szkoły podkreślany jest także aspekt trafności wyboru ścieżki zawodowej. W młodszym wieku szkolnym uczniowie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, co jest dla nich naprawdę ważne, aby w przyszłości mogli wykonywać swój wymarzony zawód. Wielu jeszcze o tym nie myśli, często z tzw. „wygodnictwa" odsuwają ten problem na później, ewentualnie liczą na rodziców, którzy uczynią to za nich. Brak ukierunkowania z powodu nieznajomości tematu często kończy się tak, że młody człowiek wkraczający w dorosłe, zawodowe życie nie jest zadowolony ze swojego wyboru.

Dlatego, aby uniknąć, a może chociaż zminimalizować ten problem chcemy, aby uczniowie mogli poznać niektóre zawody bardziej dogłębnie, od tzw. „kuchni", a nawet poprzez wcielanie się praktyczne w ich wykonywanie mieli szansę zdecydować, czy to jest „to", co chcieliby w przyszłości robić i być z tego zadowolonymi.

Uczniowie poznają plusy i minusy niektórych zwodów, ich przydatność, czy faktycznie jest to coś, co chcą robić w przyszłości.

Ścieżka kariery zawodowej powinna być kształtowana od najmłodszych lat, aby uczniowie wiedzieli, na który przedmiot szkolny muszą położyć szczególny nacisk, ponieważ będzie on szczególnie potrzebny w ich wybranym zawodzie.

Jako nauczyciele czujemy się odpowiedzialni za to, aby ukierunkować młodego człowieka do wyboru dalszej drogi życia, za to również, by wskazać mu na podstawie obserwacji jego predyspozycje do wykonywania danego zawodu.

Korzyści, jakie mamy nadzieję, uzyskają uczniowie naszej szkoły to przede wszystkim, poznanie swoich predyspozycji zawodowych, umiejętności, zdolności, uświadomienie sobie swoich mocnych i słabych stron, uszeregowanie wiedzy na temat poznanych zawodów, predyspozycji psychofizycznych, jakie trzeba posiadać, by móc wykonywać daną pracę.

Uczniowie będą potrafili dostrzegać efekty i trud pracy innych. Ważne jest, aby uczniowie w przyszłości wykonywali zawód, który będzie ich pasją, z wykonywania którego będą czerpać przyjemność.

Do tej pory w ramach programu odbyły się następujące spotkania:

Lp.

Spotkanie i zapoznanie z zawodem

Rok szkolny 2013/2014

1.

POLICJANT – gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli policji, w osobie starszej aspirant Anny Szpond-Sitek z KMP w Rzeszowie oraz służby granicznej, którą reprezentował sierżant Paweł Wałek z placówki Straży Granicznej w Rzeszowie

26 wrzesień

2.

STRAŻAK – spotkanie w przedszkolu ze strażakami z Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Rzeszowie

10 październik

3.

ŻOŁNIERZ – naszymi gośćmi byli: żołnierz, mąż zaufania korpusu oficerskiego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także członek Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa, tzw. ISAF i uczestnik misji w Afganistanie – kapitan Jan Jastrzębski oraz p. Agnieszka Podubny, instruktorka kulturalno-oświatowa 21 Brygady.

28 listopad

4.

SPORTOWIEC – AKROBATYKA SPORTOWA - spotkanie z dwójką mieszaną akrobatów Stali Rzeszów: IGĄ KLESYK i JAKUBEM TRONINA (w 2013 roku: srebrni medaliści Pucharu Polski seniorów; brązowi medaliści mistrzostw Polski seniorów; srebrni medaliści mistrzostw Polski juniorów; 8. miejsce podczas Mistrzostw Europy juniorów), kandydatami do tytułu „Najlepszy i Najpopularniejszy Sportowiec Podkarpacia Roku 2013”oraz dwójką żeńską: MARTYNĄ KORBECKĄ i IZABELĄ MATIAS - srebrnymi medalistkami Pucharu Polski seniorów, złotymi medalistkami Mistrzostw Polski juniorów, finalistkami Europejskich Igrzysk Grup Wiekowych i kandydatkami do tytułu „Talent Roku 2013”

27 luty