tel. +48 17 748 32 20
tel. +48 17 748 32 19
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Nasze motto

„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz,
Jeśli nie wie – wytłumacz,
Jeśli nie może – pomóż”

                           Janusz Korczak

DZIEŃ JABŁKA w gr. I - 20.11.2019 r.

„Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!”

 

JABŁKO to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. W prosty sposób możemy wytłumaczyć dzieciom, że jabłka trzeba jeść, żeby ładnie wyglądać, żeby nasz brzuszek dobrze pracował, żeby mieć energię do zabawy, żeby być zdrowym. Jabłko jest jednym z pierwszych produktów wprowadzanych do diety małych dzieci. Należy do owoców, które bardzo rzadko powodują objawy niepożądane. Powinniśmy jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie. A oto 10 powodów na poparcie tej tezy:

  1. jabłka walczą z cholesterolem,
  2. są eliksirem młodości,
  3. uwielbia je nasze serce,
  4. jabłka pomagają schudnąć usprawniając proces trawienia,
  5. wspierają układ odpornościowy,
  6. poprawiają urodę dzięki zawartości wielu minerałów, w tym potasu, żelaza, cynku, krzemu oraz witamin A, C, E i z grupy B,
  7. nie wywołują alergii,
  8. odżywiają mózg,
  9. dbają o nasze zęby,
  10. no i... wybornie smakują! 

Obchody Dnia Jabłka w grupie KACZUSZEK maluszki rozpoczęły od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią?  Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać, aby przed spożyciem dokładnie je umyć.

Skąd się biorą jabłka, dzieci dowiedziały się śledząc kolejne obrazki historyjki „Od pestki do jabłka”. Były również różne „jabłkowe” zabawy: ruchowe, dydaktyczne i naśladowcze i matematyczne. Maluszki ulepiły także małe jabłuszka z plasteliny.

Pani Agnieszka Miękisz pokazała też dzieciom,  w jaki sposób z jabłek robi się sok i mus jabłkowy – no i dzieci zrobiły pyszny i zdrowy soczek, który następnie z apetytem wypiły!  

Zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie!”