Teatrzyk – przedstawienie o Ochronie Dziedzictwa Przyrodniczego
W piątek 29.04.22r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt.: ,,WIELKIE SPRAWY MAŁEJ ŻABY” promujące ochronę środowiska. W czasie spotkania dzieci poznały bohaterów m.in. Smoka, Żabkę i dziewczynkę Agatkę. Dzięki ich przygodzie, dzieci zrozumiały jak można dbać o swoje otoczenie i przyrodę.
Po przedstawieniu odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące segregacji śmieci.
O PROJEKCIE
Impreza odbyła się w ramach realizacji projektu „PROMOWANIE I OCHRONA DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO NA OBSZARACH RZECZNYCH I TERENACH PRZYBRZEŻNYCH MIAST PARTNERSKICH RZESZOWA I ŁUCKA” – Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa
Lider projektu: Komitet Wykonawczy Rady Miasta Łucka
Partner projektu: Gmina Miasto Rzeszów
Projekt skupia się na wykorzystaniu ukrytego i do tej pory mało eksponowanego dziedzictwa naturalnego obszarów rzecznych i terenów do nich przyległych w Rzeszowie i w Łucku (Ukraina). Oba miasta posiadają w tym zakresie podobny potencjał jednocześnie mierząc się z podobnymi wyzwaniami i problemami.
Bogactwo zasobów dziedzictwa naturalnego Rzeszowa i Łucka w znaczącej mierze skupia się wokół terenów nadbrzeżnych Wisłoka (w Rzeszowie) i Styru (w Łucku). Rzeki te, stanowiące nierozłączny element dziedzictwa naturalnego i wpisujące się w miejski krajobraz, na przestrzeni lat wielokrotnie były modyfikowane i podejmowano liczne inicjatywy w kierunku ich zagospodarowania; nadal odgrywają znaczącą rolę w życiu i funkcjonowaniu miast i ich mieszkańców.
Promowanie i ochrona terenów przybrzeżnych Rzeszowa i Łucka, przyczyni się do podkreślenia ich funkcji: estetycznej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Głównym zadaniem Rzeszowa (jako partnera projektu) będzie stworzenie w pobliżu rzeki Wisłoka dwóch łąk kwietnych oraz oznakowanie ich QR kodami. Łuck (jako lider projektu) zaplanował wybudowanie molo na rzece Styr oraz oznakowanie QR kodami najcenniejszych zasobów dziedzictwa naturalnego.
W ramach tego projektu w 10 publicznych przedszkolach na terenie Rzeszowa zostaną przeprowadzone zajęcia informacyjno-edukacyjne w formie teatru i zabaw dla dzieci i dotyczyć będą zasobów dziedzictwa przyrodniczego Rzeszowa i promowania postaw proekologicznych, zgodnie z zakresem tematycznym:
- rola i znaczenie ekosystemów miejskich w budowaniu świadomości ekologicznej dzieci;
- pozytywny wpływ tworzenia łąk kwietnych w Rzeszowie nad Wisłokiem;
- zasoby i znaczenie rezerwatu Lisia Góra;
- obszary chronione Natura 2000 w Rzeszowie;
- promowania postaw proekologicznych: m.in.: nie śmiecę – segreguję śmieci, oszczędzam wodę, oszczędzam energię.